Aybastı Söz

Söyleyecek sözü,değiştirecek gücü olanların gazetesi

ABDULLAH KARTAL– VAH ALANKENTİM VAH !

ABDULLAH KARTAL-- VAH ALANKENTİM VAH !

Merhaba değerli dostlar.Uzun süre ara verdiğim köşe yazılarımla bu sayıdan itibaren bu gazete de gazeteniz SÖZ’de sizlerleyim.
Öncelikle kendimi tanıtayım. İnsanların ihtilal yorgunu olduğu bir dönemde 84 Şubatı’nda Alankent’te merhaba dedim, yaşamaya. 2005 yılından itibaren de gazete ve dergilerle iç içeyim. Şiir ve tarihi roman üzerine çalışmalar yapmaktayım. Söyleyecek sözümüz var diyerekten çıktık yola ve bu sayıdan itibaren de sizlerleyiz inşallah…

VAH ALANKENTİM VAH !

Evet, ilk yazımda sizlere doğup büyüdüğüm ekmeği ile doyup suyu ile serinlediğim Alankent’ten bahsedeceğim. Köklü bir kültür tarihi sahip olan Alankent, 1967 yılında belde ünvanı alarak siyasi tarihine de adım atmıştır. Alankent 1967 öncesi Yakacık olarak Aybastı ilçesine bağlı bir köy hüvviyetindedir. Yakacık bölgenin ilk medrese hocalarından Arif (tepe)hocaların, Kurtuluş Savaşı’nda cephede kızan tüfeğinin iğnesini dişleri ile söken kahraman asker Hamleci Deli Ahmetlerin, yine o devrin medrese alimlerinden olan Mehmet Efendi’nin yaşadığı topraklardır. Yakacık medreseler kentidir.
1967 yılında siyasi kimliğini kazanmakla birlikte bir çok şeyini yitirmiştir aslında Yakacık. Önce adı gömülmüştür tarihin tozlu sayfalarına Alankent adı verilerek. Sonra ataların mezarları talan edilmiş kent olma adına. Ve günümüze kadar üzerinde birçok oyunlar oynanmış bir beldedir Alankent. 90’lı yıllarda Kabataş’ın ilçesi olmasıyla birlikte ilçelik olma hakkını kaybederek Kabataş ilçesine bağlanan bir beldedir Alankent. Bir çok yöre halkının bilhassa yaşlıların tabiriyle lanetlenmiş bir beldedir Alankent…
Evet yıl 2013 ve Alankent bir kez daha büyük oyunla karşı karşıya. Büyükşehir olma adı altında bir çok belde gibi Alankent de payına düşeni aldı. Alankent’te kendini siyasete adamış (!) kişiler ‘’İlçe’’ olacaksınız yalanları ile kandırılarak bazı çalışmalara sürüklendi. Ve sonucunda beldelik statüsü de düşürüldü. 2014 yerel seçimlerinde artık kendi belediye başkanlarını da seçemeyecek. Kabataş ilçe belediyesine bağlı bir mahalle Alankent. Ve halen daha tilkilerin müdür olmaya çalıştığı bir kümes misali bir yer Alankent. Vah Alankentim, vah ! Daha ne badireler atlatırsın sen. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner ! DİREN ALANKENT !

Reklamlar

2 comments on “ABDULLAH KARTAL– VAH ALANKENTİM VAH !

 1. 05369630231
  2013/09/19

  kardeşım hayırlı ugurlu olsun… allah utandırmasın , burada alankentı cok güzel tanımlamışsın..

  • Abdullah KARTAL(Şair- Yazar)
   2013/09/30

   Teşekkür ederim .Allah razı olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 2013/09/19 by .

Dolaşım

%d blogcu bunu beğendi: