Aybastı Söz

Söyleyecek sözü,değiştirecek gücü olanların gazetesi

Perşembe Yaylası

Perşembe Yaylası  : Tarih,Doğa ve Kültür Buluşması

313774_248349188532856_7688450_n-1Başkenti Niksar olan Danişmentliler Devleti tarafından Karadeniz’deki Rum Devleti üzerine 1103–1105 yıllarında düzenlenen 1. ve 2.Canik Seferleri sonucunda  Türk-İslam topraklarına katılmış ve bu tarihten itibaren de her yıl Temmuz ayı içerisinde Fetih Şenlikleri ve Yağlı Güreş Yarışmaları yapıldığı bir yayla haline getirilmiş olan Perşembe Yaylası tarihi geçmişi , doğal güzellikleri ve köklü yayla kültürü ile gezilmeye görülmeye değer Karadeniz’in eşsiz yaylarından biridir.

Perşembe Yaylası, Aybastı İlçesi’nden 17 km. mesafededir.Ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır. Perşembe Yaylası’na ilçeler arasında düzenli minibüs seferleri mevcut olup, ayrıca Tokat İli, Reşadiye İlçesi ve Aybastı İlçesi’nden  ve Kabataş İlçesi, Alankent Beldesi’nden dolmuşlarla yaylaya ulaşılabilinmektedir.

Perşembe Yaylası Turizm Merkezi  olarak 20 Eylül 1991 gün ve 209976 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 91/2137 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile tescillenmiştir.Yayla turizminde geçmişten beri yapılan alışveriş,çeşitli eğlence aktiviteleri, at yarışları, yaylı güreş yarışmaları içeren Perşembe Yaylası Panayırı ( Şenlikleri ) ile  son zamanlarda organize edilen doğa yürüyüşleri ve fotoğraf gezileri , jip yarışlarıyla ve motokros aktiviteleriyle de  geçmişinden ve doğasından gelen zenginliği ile her geçen gün değerlenen bir yayla olarak önemli bir değeri hak ediyor.

kumbetİlkbaharda karların erimeye başlamasıyla hayatın ve canlılığın başladığı Perşembe Yaylası’nda mevsimin ilk karının yağmasına kadar hayat devam ediyor. Perşembe Yaylası küçük bir şehir halini almıştır. Günlük ve zorunlu ihtiyaçların tamamını karşılamak için gereken her şey bulunmaktadır.Son zamanlarda yaylaya yakın pansiyon gibi işletmelerde konuklarını ağırlıyorlar.

Perşembe Yaylası’nda ilgi çeken platonun içinde oya gibi işlenmiş olan menderesler yaylaya apayrı bir renk katmaktadır. Karga Tepesi  yemyeşil çayırlarda otlayan büyük ve küçük baş hayvan sürülerini, başıboş özgür at sürülerini, yayla obalarını ve yapay göleti ile süslenen yaylanın muhteşem manzarasını görmek için çıkılan tüm platoya hakim bir tepedir.

Kümbet Evliyası Türbesi ve türbenin çevresinde Danişmentliler devrinde yapılan savaşlarda şehit düşmüş asker ve komutanların mezarları bulunan şehit mezarlığı Perşembe Yaylası’nın tarihi geçmişine bir ayna görevini yapmaktadır.

Reklamlar

One comment on “Perşembe Yaylası

  1. muserrefkutlu
    2013/08/01

    Aybastı Söz,Aybastı,Yerel Medya,Yerel Gazete,Siyasi Gazete,Bağımsız Süreli Gazete,Aybastı Haber,Aybastı Haber Gazetesi,Aybastı Belediyesi,Aybastı Kaymakamlığı,Aybastı Perşembe Yaylası,Perşembe Yaylası,Perşembe Yaylası Panayırı,Perşembe Yaylası Er Meydanı, Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivali, Perşembe Yaylası Menderesleri,Aybastı Pelitözü,Aybastı Alacalar,Aybastı Beşdam,Aybastı Kent Ormanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: