Aybastı Söz

Söyleyecek sözü,değiştirecek gücü olanların gazetesi

Buğday Patozunu, Ot Kesme Makinesine Dönüştürdü

3170Kabadüz İlçesi’ne bağlı Yokuşdibi Beldesi Yeşilyurt Mahallesi’nde yaşayan Metin Fedakartürk, buğday ayıklama makinesine ekstra taktığı bıçaklarla hayvanlarının kışlık yiyecek maliyetini düşürdü.

Havyan besiciliğiyle uğraşan Metin Fedakartürk, dönüştürdüğü ot kesme makinesi sayesinde maddi yönden büyük ölçüde kar ettiğini söyledi.

Makineyi Sivas’ın Suşehri İlçesi’nden aldığını ifade Metin Fedakartürk, “30’un üzerinde büyük baş hayvanım var. Hayvanların kışlık yiyeceği otu nasıl daha ekonomik işleyebiceğimi düşünürken buğday patozunun benim işime kolaylaştıracağını fark ettim. Buğday patozuna tamamen kendi fikrim olan bıçakları taktım ve ot kesme makinesine döndü” dedi.

Geliştirdiği yöntemin kendisine büyük kar sağladığını belirten Fedakartürk, “Otları bu şekilde kesmeye başlayalı, nakliyede, mazotta büyük ölçüde maddi kazanç sağladım. Öncesinde buradaki otu taşıtmaya kamyona 500 TL nakliye parası veriyor ve en fazla 250 balya ot yükleyebiliyordum. Şimdi ise 600 harel otu, kendi traktörümle 50 TL’ye taşıyorum” diye konuştu.

Oğlu Çetin Fedakartürk de, “Bu makineler olmadan önce otlar tırpanla biçilirdi. Ardından kuruyan otlar balya yapılır daha sonra kamyonlarla samanlıklara taşınırdı. Bu işlem çok uzun zaman alıyordu. Bu yöntem sayesinde hayvanlarımızın tüm kışlık yiyeceği otun işini 1 ayda tamamlanıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak : İHA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: